Mesomorph

Mezomorph označuje tělesné typy s přirozeně vysokým poměrem svalů k tuku. Lidé s tímto typem postavy obvykle dobře reagují na silový trénink, protože je pro ně snazší než pro ostatní budovat a udržovat svaly. Mohou také snáze přibírat nebo zhubnout.

Každý má jiný typ postavy. Podle jedné teorie však existují tři hlavní tělesné typy a většina lidí spadá do jedné nebo do kombinace těchto kategorií.

Mezi typy těla jsou velké rozdíly. Ty se většinou týkají toho, jak snadno někdo přibírá na váze nebo nabírá svaly, a také přirozeného tvaru jeho těla.

V tomto článku diskutujeme o tom, co je mezomorfní tělesný typ a o nejlepších dietách a cvičeních pro lidi s tímto typem.

Mesomorph deginice
Osoba s mezomorfním typem těla obvykle dobře reaguje na kombinaci silového tréninku a kardia

Definice mezomorfního těla

Mezomorfní tělesný typ má tendenci zahrnovat střední stavbu těla s nadprůměrně vyvinutým svalstvem a relativně nízkým množstvím tělesného tuku. Lidé to mohou popsat jako přirozeně atletickou postavu.

Někteří lidé si mohou myslet, že mají kombinaci somatotypů, zatímco jiní možná nezapadají do žádné z kategorií.

Mezomorfové mají tendenci být atletičtí a silní kvůli vysokému poměru svalů k tuku, zpravidla mají svalnatý hrudník, ramena a končetiny. Jejich rozložení hmotnosti po těle je většinou poměrně rovnoměrné.

Lidé s tělem mezomorfního typu snadno nabírají svaly a váhu. Obvykle jsou schopni rychle zhubnout, ale také snadno přiberou na tuku. Mezomorfové si proto možná budou muset hlídat příjem kalorií nebo zůstat aktivní, aby nepřibrali na váze. Pro mezomorfy obvykle nejlépe funguje kombinace silového tréninku a kardia.

Lidé s tělem mezomorfního typu mají tendenci sportovat a mají dobré držení těla. Mnoho studií například naznačuje, že sportovci mají typicky mezomorfní vlastnosti.

Různé typy těla

Ektomorfové mají málo svalů a tuku. Obvykle mají štíhlý tvar těla s dlouhými končetinami. Lidé s tímto typem postavy mohou mít potíže s přibíráním na váze nebo svalovou hmotou.

Endomorfové mají vysoký tělesný tuk. Mohou rychle přibrat na váze a svalech, ale snáze je znovu ztratí.

Ve skutečnosti může mít mnoho lidí kombinaci těchto různých typů těla. Například ektoendomorfové udržují více tuku na spodní části těla a mají hubenější horní část těla. Toto rozložení hmotnosti vytváří postavu ve tvaru hrušky.

Endo-ektomorfové mají více tuku na horní části těla a štíhlejší spodní část těla. Jiní lidé mohou mít pocit, jako by měli rysy všech tří typů těla.

Jak určit typ těla

Jak určit typ těla

Někteří lidé budou mít dobrou představu o tom, jaký typ postavy je jim nejbližší. Pro ostatní je to méně jasné.

Může vám pomoci zamyslet se nad tím, jak snadné je přibrat. Mezomorfové i endomorfové rychle přibývají na váze, zatímco pro ektomorfy je přibírání na váze obtížnější.

Dalším faktorem je nárůst svalové hmoty. Mezomorfové a endomorfové nabírají svaly rychle, zatímco ektomorfové nikoli. Endomorf by měl kulatější nebo křivější postavu než mezomorf.

Nejlepší mezomorfní dieta

Nejlepší strava pro mezomorfa bude záviset na jeho zdravotních nebo fitness cílech. Mezomorfové mají tendenci snadno přibírat na váze. Proto si možná budou muset dávat pozor, aby jedli zdravou a vyváženou stravu nebo byli aktivní, aby se vyhnuli nadměrnému tělesnému tuku.

Potřeba kalorií u lidí s mezomorfním tělesným typem je o něco vyšší než u lidí s jinými tělesnými typy. Obecně lépe reagují na diety s vyšším obsahem bílkovin.

Ti, kteří přibrali na váze, možná budou chtít snížit velikost porcí a příjem kalorií. Nicméně ti, kteří chtějí nabrat svalovou hmotu, by se měli snažit zvýšit příjem kalorií a přitom se držet zdravých potravin případně vyzkoušet odborně sestavenou stravu pro růst svalové hmoty

Zdravá strava by měla zahrnovat různé potraviny. Pro mezomorfní typy těla odborníci na zdravou výživu doporučují rozdělit jídla na třetiny: jednu třetinu bílkovin, jednu třetinu zeleninu (nebo ovoce ) a jednu třetinu celozrnné sacharidy (nebo zdravé tuky ).

Nejlepší mezomorfní cvičení

K dosažení štíhlé a svalnaté postavy je důležité, aby lidé do svých tréninkových rutin začlenili kardiovaskulární i silový trénink.

Osoba s mezomorfním typem postavy, která chce zhubnout, by měla upřednostňovat kardiovaskulární cvičení.

Pro optimální výsledky se doporučuje vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT) . HIIT zahrnuje střídání návalů intenzivního cvičení s intervaly lehčí aktivity nebo odpočinku. Lidé s nízkou kondicí mohou začít s méně intenzivními formami kardia, jako je chůze.

Mezomorfové, kteří chtějí nabrat svaly, mohou upřednostňovat odporová cvičení, jako je silový trénink. Obecně platí, že mezomorfové mají tendenci dobře reagovat na silový trénink a rychle nabírat svaly.

V závislosti na kondičních cílech osoby by měl silový trénink zahrnovat směs cvičení, která se zaměřují na různé svalové skupiny. Pro optimální výsledky a nárůst svalové hmoty by lidé měli provádět nízký až průměrný počet opakování se středními až těžkými váhami.

Je také důležité pravidelně měnit cvičební rutinu a zajistit dostatečný odpočinek a regeneraci

Podobné příspěvky