Léčba deprese mnoho odborníků na duševní zdraví považuje alternativní terapie, jako je cvičení, za součást komplexního léčebného programu deprese.
Existuje stále více důkazů naznačujících, že fyzické cvičení má ochrannou roli na mozek a může pomoci předcházet příznakům deprese.
Ne vždy tomu tak ale je a k objasnění role, kterou hraje, je nutný další výzkum.
V tomto článku se dozvíte o tom, jak cvičení ovlivňuje příznaky deprese, stejně jako jeho další účinky.
Může cvičení léčit depresi?

Deprese je běžný stav duševního zdraví, který postihuje více než 272 milionů lidí po celém světě, podle Světové zdravotnické organizace (WHO).
Tento stav může způsobit trvalé pocity smutku a prázdnoty, nedostatek energie a sníženou schopnost koncentrace. Z těchto důvodů může mít deprese zásadní dopad na kvalitu života.
Ačkoli některé farmakologické léčby mohou pomoci při léčbě deprese, nalezení přirozených způsobů, jak zmírnit příznaky, je pro mnoho lidí s depresí důležité.
Vědci zjistili, že celkově je cvičení léčbou deprese založenou na důkazech. Pravidelné aerobní cvičení střední intenzity mělo výrazný antidepresivní účinek u lidí s depresí a velkou depresivní poruchou. To vše v kombinaci s kvalitní pravidelnou stravou a nepřejídání se sladkostí.
Také vědci za studií z roku 2019 zjistili, že cvičení vede k až o 24 % vyšší pravděpodobnosti remise deprese ve srovnání s obvyklou léčbou osoby.
Zjistili také, že cvičení jako léčba deprese má 20% míru předčasného ukončení a že jej účastníci snášejí relativně dobře.
Pravidelná farmakologická léčba deprese může způsobit negativní vedlejší účinky, takže cvičení může být dobrou volbou pro lidi, kteří nemohou užívat některé léky – jako jsou těhotné ženy, kojící ženy a dospívající a pro ty, kteří považují tyto účinky za nesnesitelné.
Zdá se také, že cvičení hraje roli při zmírňování některých základních příznaků deprese, jako například:
- zlepšení nálady
- zvýšení radosti ze života
- snížení myšlenek na sebevraždu
Lidé, kteří se věnují pravidelnému fyzickému cvičení stravují se zdravě, mají také snížené riziko depresivních epizod, což znamená, že cvičení může pomoci předejít epizodě dříve, než k ní dojde.
To však není zárukou a vztah mezi depresí a cvičením není jednoznačný.
Léčba deprese další odkazy
Samotná deprese ovlivňuje fyzické i duševní zdraví. Podobně může cvičení pomoci s příznaky deprese, protože ovlivňuje tělo i mozek.
Níže uvedené části popisují některé další souvislosti mezi depresí a cvičením.
Fyzické zdraví
Ačkoli deprese je do značné míry problémem duševního zdraví, může také ovlivnit tělo.
Například studie poznamenává, že deprese může zvýšit pravděpodobnost výskytu aterosklerózy a kardiovaskulárních onemocnění u mladých lidí a dospělých.
Je spojena s:
- chronickou bolesti
- nespavostí
- únavou
- bolesti hlavy
- zánět
- změny hmotnosti
Ačkoli deprese může mít významný dopad na tělo, existují důkazy, že cvičení může zvrátit tyto účinky:
- regulace hormonů chuti k jídlu
- zvýšení metabolismu
- zlepšení kvality a délky spánku
- zlepšení reakce těla na stres
- oddaluje stárnutí imunitního systému
- snížení zánětlivých reakcí
Cvičení může také zlepšit oběh a posílit kardiovaskulární systém, což může být více ovlivněno u lidí s depresí.
Zde se dozvíte o těchto a některých dalších fyzických účincích deprese.

Životnost člověka
Výzkum v psychiatrii poznamenává, že lidé s těžkou depresí mají asi o 10 let kratší životnost než lidé bez deprese. Důležité je, že je to po vyloučení úmrtí sebevraždou, což znamená, že délku jejich života mohou ovlivnit jiné fyzické a duševní faktory.
Naopak cvičení a vyvážená strava může zvýšit šance člověka žít déle. Může také zlepšit schopnost starších dospělých vykonávat každodenní činnosti a zabránit nebezpečným pádům při chůzi.
Kvalita života
Deprese může také snížit kvalitu života člověka a vést ke změnám v jeho životním stylu.
Všimněte si, že lidé s depresí mají tendenci být méně fyzicky aktivní než lidé bez tohoto onemocnění.
Vědci zjistili, že lidé s depresí mívají vyšší míru užívání tabáku a alkoholu, horší výživu a vyšší pravděpodobnost nadváhy.
Mezi těmito faktory může také existovat obousměrná vazba, což znamená, že ačkoli deprese může tyto faktory zhoršit, tyto jednotlivé faktory mohou depresi také ovlivnit.
Kolik pohybu člověk potřebuje?
Některé studie podporují tři cvičení týdně po dobu 12–24 týdnů. Což má tendenci vést k významnému snížení závažnosti příznaků deprese.
Co se počítá jako pravidelné cvičení, se může lišit v závislosti na individuálním zdraví a energetické úrovni.
Zdá se také, že zvýšený přínos mají lidé, kteří se věnují aerobnímu cvičení ve skupinách a s instruktorem.
Různí lidé jsou spokojeni s různými typy a úrovněmi cvičení. Začněte se třemi 15–30 minutovými cvičením každý týden, což může pomoci tělu rozhýbat se a pracovat na delších nebo intenzivnějších sezeních.
Muži vs. ženy
Ačkoli někteří zdravotníci tvrdí, že cvičení může být součástí holistické léčby deprese, některé výzkumy naznačují, že tomu tak není vždy.
Studie analyzovala úroveň cvičení, úroveň deprese a spánkové návyky 1356 vysokoškolských studentů.
Výzkumníci zjistili, že existuje souvislost mezi cvičením a depresí u mužů, ale že žádné množství pravidelného cvičení nemělo žádný vliv na úroveň deprese u žen.
Tyto výsledky jsou v rozporu s některými předchozími výzkumy, takže bude zapotřebí další výzkum, který pomůže rozšířit tato zjištění v obou směrech.
To automaticky neznamená, že ženy s depresí nebudou mít prospěch z cvičení, protože velká část výzkumu týkajícího se deprese a cvičení zahrnuje obě pohlaví.
Na co se zeptat lékaře
Každý, kdo se obává svých příznaků nebo aktuálního léčebného plánu, může mluvit s lékařem.
Z velké části může pomoci přidat k léčebnému režimu rutinu cvičení. Ačkoli se mnoho lékařů může zaměřit na farmakologickou léčbu deprese, podpůrné terapie, jako je cvičení, mohou pomoci.
Mohou však nastat chvíle, kdy lékaři cvičení nedoporučují. Starší dospělí a lidé se zdravotním postižením nebo chronickými onemocněními nemusí být schopni bezpečně provádět určité typy cvičení.
V jiných případech mohou léky nebo jiné zdravotní stavy ovlivnit, jak moc může člověk cvičit. Lidé s poruchami příjmu potravy a podobnými stavy by si před zahájením nového cvičení měli vždy promluvit s lékařem.
Každý, kdo zvažuje použití cvičení jako terapie deprese, by se měl zeptat svého lékaře, zda má nějaká osobní rizika, která je třeba zvážit, než začne cvičit.
Díky spolupráci s lékařem může mnoho lidí najít cvičební program, který jim vyhovuje.
Souhrn
Existují určité důkazy, které naznačují, že cvičení zlepšuje depresi a symptomy deprese, a to i u lidí s velkou depresivní poruchou.
To však není vždy případ a další výzkumy musí potvrdit účinek, který cvičení může mít.
Každý, kdo chce přidat cvičení do svého plánu léčby deprese, by si měl nejprve promluvit se svým lékařem.