Funkce svalů v lidském těle

Funkce svalů v lidském těle svaly a nervová vlákna umožňují člověku pohybovat tělem a umožňují fungování vnitřních orgánů.

V lidském těle je více než 600 svalů. Jakýsi druh elastické tkáně tvoří každý sval, který se skládá z tisíců nebo desetitisíců malých svalových vláken. Každé vlákno se skládá z mnoha drobných vláken zvaných fibrily.

Impulzy z nervových buněk řídí kontrakci každého svalového vlákna. Síla svalu závisí hlavně na tom, kolik vláken je přítomno.

K pohonu svalů tělo vyrábí adenosintrifosfát (ATP), který svalové buňky přeměňují na mechanickou energii.

Funkce svalů v lidském těle – Typy svalů

Lidé a jiní obratlovci mají tři typy svalu:

  • kosterní
  • hladké
  • srdeční

Kosterní svalstvo

Kosterní svaly pohybují vnějšími částmi těla a končetinami. Pokrývají kosti a dávají tělu tvar.

Protože kosterní svaly táhnou pouze jedním směrem, pracují ve dvojicích. Když se jeden sval v páru stáhne, druhý se roztáhne, což usnadňuje pohyb.

Svaly se upínají na silné šlachy, které se buď připojují ke kostem, nebo se s nimi přímo spojují. Šlachy přesahují přes klouby a to pomáhá udržovat klouby stabilní. Zdravý člověk může vědomě ovládat své kosterní svaly.

K většině viditelných pohybů těla – jako je běh, chůze, mluvení a pohyb očí, hlavy, končetin nebo prstů – dochází při kontrakci kosterních svalů.

Kosterní svaly také ovládají všechny výrazy obličeje, včetně úsměvů, zamračení a pohybů úst a jazyka.

Kosterní svaly neustále provádějí drobné úpravy, aby udržely držení těla. Udržují záda člověka rovná nebo drží hlavu v jedné poloze. Spolu se šlachami udržují kosti ve správné poloze, aby nedocházelo k vykloubení kloubů.

Kosterní svaly také vytvářejí teplo, když se stahují a uvolňují, což pomáhá udržovat tělesnou teplotu. Téměř 85 %tepla, které tělo produkuje, pochází ze svalové kontrakce.

funkce kosterního svalstva

Typy kosterního svalstva

Typ I, červené nebo pomalé svaly

Ty jsou husté a bohaté na myoglobin a mitochondrie. Mají kapiláry, které jim dodávají červenou barvu. Tento typ svalů se dokáže stahovat na dlouhou dobu bez velkého úsilí. Svaly typu I mohou udržovat aerobní aktivitu pomocí sacharidů a tuků jako paliva.

Typ II, bílé nebo rychlé svaly

Tyto svaly se mohou stahovat rychle a s velkou silou. Kontrakce je silná, ale krátkodobá. Tento typ svalů je zodpovědný za většinu svalové síly těla a její nárůst hmoty po obdobích silového tréninku. Ve srovnání s pomalými svalovými záškuby je méně hustý v myoglobinu a mitochondriích.

Příčně pruhované svaly

Kosterní svaly jsou příčně pruhované , což znamená, že se skládají z tisíců stejně velkých sarkomer, neboli svalových jednotek, které mají příčné pruhy. Příčně pruhovaný sval se pod mikroskopem jeví jako pruhovaný kvůli těmto pruhům.

Když se pruhy v sarkomerách uvolní nebo stáhnou, celý sval se natáhne nebo uvolní.

Různé pruhy v každém svalu interagují, což umožňuje svalu se pohybovat silně a hladce.

Hladké svaly

Hladké svaly jsou zodpovědné za pohyby v žaludku, střevech, krevních cévách a dutých orgánech. Hladké svaly ve střevě se také nazývají viscerální svaly.

Tyto svaly pracují automaticky a člověk si neuvědomuje, že je používá. Na rozdíl od kosterních svalů nejsou závislé na vědomém myšlení.

Mnoho různých tělesných pohybů závisí na kontrakcích hladkého svalstva. Patří mezi ně střevní stěny, které posouvají potravu dopředu, děloha se během porodu stahuje a zorničky se zmenšují a rozšiřují, aby se přizpůsobily množství dostupného světla. Hladké svaly jsou také přítomny ve stěnách močového měchýře a průdušek.

Srdeční svaly

Srdeční svaly jsou zodpovědné za srdeční tep a existují pouze v srdci.

Tyto svaly pracují automaticky bez zastavení, ve dne i v noci. Strukturou jsou podobné kosterním svalům, takže je lékaři někdy řadí mezi svaly příčně.

Srdeční svaly se stahují, aby srdce mohlo vytlačit krev a poté se uvolnit, aby se mohlo znovu naplnit krví.

Funkce svalů

Co se může pokazit u svalů?

Se svaly může vzniknout celá řada problémů.

Některé běžné jsou:

  • Svalové křeče. Mohou být důsledkem dehydratace, nízké hladiny draslíku nebo hořčíku, některých neurologických nebo metabolických poruch a některých léků.
  • Vrozené svalové abnormality. Někteří lidé se rodí se svaly nebo skupinami svalů, které nejsou správně vyvinuty. Tyto abnormality mohou být izolovaným problémem nebo součástí syndromu.
  • Svalová slabost. Problémy s nervovým systémem mohou narušit přenos zpráv mezi mozkem a svaly.

Svalová slabost

Svalová slabost může postihnout lidi s dysfunkcí horních nebo dolních motorických neuronů nebo stavy, jako je myasthenia gravis, které postihují oblast, kde se nervy spojují se svalem. Mrtvice, komprese míchy a roztroušená skleróza mohou také vést ke svalové slabosti.

Pokud osoba vyhledá lékařskou pomoc kvůli svalové slabosti, lékař provede fyzické vyšetření a ohodnotí sílu svalů dané osoby, než rozhodne, zda jsou nutné další testy.

Pokud lékař zjistí známky svalové slabosti, může nařídit testy k identifikaci základního problému. Léčba bude záviset na příčině. Pokud se objeví bolest svalů, může to být známka infekce nebo zranění.

Pokud člověk pociťuje extrémní a nevysvětlitelné bolesti svalů nebo svalovou slabost, zvláště pokud má zároveň potíže s dýcháním, měl by co nejdříve vyhledat lékaře.

Rozvoj svalů cvičením

Rozvoj svalů cvičením může zlepšit rovnováhu, zdraví kostí, pružnost a může zvýšit sílu a vytrvalost. Po cvičení je velmi důležitá strava.

Lidé si mohou vybrat ze široké škály možností fyzické aktivity, ale existují dva hlavní typy cvičení aerobní a anaerobní.

Aerobní cvičení

Aerobní cvičení mají obvykle dlouhé trvání a vyžadují střední až nízkou úroveň námahy. Tento typ cvičení vyžaduje, aby tělo využívalo svaly hluboko pod jejich maximální silovou kapacitou. Maraton je příkladem aerobní aktivity s velmi dlouhou dobou trvání.

Aerobní aktivity spoléhají hlavně na aerobní, neboli kyslíkový, systém těla. Využívají vyšší podíl pomalých svalových vláken. Spotřeba energie pochází ze sacharidů, tuků a bílkovin a tělo produkuje velké množství kyslíku a velmi málo kyseliny mléčné.

Funkce svalů cvičení

Anaerobní cvičení

Během anaerobního cvičení se svaly intenzivně stahují na úroveň blížící se jejich maximální síle. Sportovci, kteří chtějí zlepšit svou sílu, rychlost a sílu, se na tento typ cvičení zaměří více. Nezbytnou součástí cvičení je vyvážená strava nejlépe speciální krabičková dieta pro svaly

Jedna anaerobní aktivita trvá od několika sekund do maximálně 2 minut. Příklady zahrnují vzpírání, sprint, lezení a skákání přes švihadlo.

Anaerobní cvičení využívá více rychlých svalových vláken. Hlavními zdroji paliva jsou ATP nebo glukóza a tělo využívá méně kyslíku, tuku a bílkovin. Tento typ činnosti produkuje velké množství kyseliny mléčné.

Pro udržení zdravých svalů je důležité pravidelně cvičit a jíst pokud možno výživnou a vyváženou stravu.

Lidé mohou posilovat svaly zvedáním závaží, používáním vzpěry nebo každodenními pracemi, jako je zahradničení nebo nošení těžkých potravin.

Doporučujeme kvalitní nízkotučné sacharidy, jako je celozrnný chléb, plus nízkotučné mléko nebo jogurt. Ačkoli je vláknina důležitá, doporučuje se vyhýbat se potravinám s vysokým obsahem vlákniny těsně před nebo během cvičení.

Závěrem

Lidské tělo obsahuje stovky svalů, z nichž existují tři různé typy. Každý typ svalu hraje jinou roli, protože pomáhá tělu správně se pohybovat a fungovat.

Svalové křeče a slabost mohou naznačova zdravotní potíže nebo zranění. Někteří lidé se rodí se svalovými skupinami, které nejsou správně vyvinuty.

Podobné příspěvky